Október 20-án került megrendezésre az új Biztonságpolitika tankönyv bemutatója a Biztonságpolitikai Szakkollégium rendezésében. A Tudós Kávézóban tartott rendezvényen részt vett a könyv szerkesztője, Dr. Gazdag Ferenc és Dr. Tálas Péter, az SVKI igazgatója is.

A bemutatón résztvevők megtudhatták, hogy a könyvet az oktatási igények kielégítésére szánták, mivel a mostani biztonságpolitika tankönyv közel tíz éves és az állandóan változó körülmények következtében aktualitását vesztette, és nem elégíti ki a hallgatók és a tanárok igényeit. Dr. Gazdag Ferenc elmondta, hogy a könyv címe azért lett Biztonságpolitika ? Biztonsági tanulmányok, mert a köznyelvben helytelenül ragadt meg biztonságpolitika fogalma, mivel az nem a biztonsággal foglalkozó tudományágat jelöli, hanem a politika egyik formáját, ún. szakpolitikát. Elmondta, hogy a könyv túlmutat a hagyományos katonai felfogáson, és a koppenhágai iskola elveit vallja, miszerint a biztonsági tanulmányok témaköre a szervezett emberi társadalmak biztonságával foglalkozik, így ez a felfogás jelentősen kibővíti ennek a tudományágnak a kereteit.
Dr. Tálas Péter kifejtette, hogy a könyv elkészítésének ötlete 2008-ban vetődött fel először abból a célból, hogy lefedje a biztonsági tanulmányok teljes témakörét. Eredetileg ketten szerették volna megírni a könyvet, de a tudományág annyira kibővült, hogy azt két szakértő nem láthatja át teljesen, ezért kérték több szerző közreműködését. Elmondta, mivel a könyv ismerteti a biztonsági tanulmányok tudományág minden szegmensét, a jövőben a részterületek kifejtésén lehet a hangsúly.
bszk-konyvbemutato-2011-02
A rövid bevezető után a közönség lehetőséget kapott a kérdések feltételére a könyvvel kapcsolatban. Az első hozzászóló kifejtette, hogy a biztonsági tanulmányok annyi részterületet ölel fel, hogy az ezzel foglalkozók néha nehezen érthetik meg egy biztonsági probléma lényegét. Példaként hozta fel, hogy egy számítógépes technológiában jártas személy tudja, mi az a DOS-támadás, de nem tudja annak biztonsági vetületeit, míg egy a biztonsági tanulmányokkal foglalkozó szakértő a támadás lényegét nehezen értheti meg a különböző szaknyelv, és a tudományágak különbözősége miatt. Gazdag tanár úr erre elmondta, hogy a biztonsági tanulmányokkal foglalkozók feladata nem a kibertámadások kivédése, hanem annak meghatározása, hogy ez a jelenség mikor káros a társadalomra, és természetesen elengedhetetlen mindezt logikusan megfogalmazni. Hozzátette, hogy az új könyv a közérthetőséget segíti, mivel bevezet a biztonság szegmenseinek alapfogalmaiba. Dr. Tálas Péter válaszában kifejtette, hogy egy biztonsági szakértő feladata a biztonsági problémák közérthető elmagyarázása, mind a döntéshozók, mind az emberek felé. Ez azért egyre nehezebb, mert a biztonság viszonylagossá vált az emberek szemében, mivel a média sokszor aránytalanul felnagyít, vagy leszűkít bizonyos dolgokat, továbbá az internet térnyerésével nem biztosított a minőségi hírszolgáltatás. Elmondta, hogy a média hatása az emberek biztonságérzetére egy érdekes téma, melynek kutatásában a Szakkollégium segítségét is kérte.
Az utolsó felszólaló, Dr. Nagy László, az MHTT elnöke elmondta, hogy nagy igény mutatkozott az új könyv iránt, amely kitölti a 2001-es tankönyv hézagait, ugyanakkor azt javasolja, hogy a biztonsági tanulmányokat, mint a tudomány nevét változtassák meg. Elmondta, hogy ez a név a tudományág angol nevének a tükörfordításából keletkezett, ezért szerinte a magyar nyelvbe jobban illeszkedne a biztonságtudomány elnevezés.
Az előadás alkalmával a BSZK megkapta az új biztonsági tanulmányok tankönyv néhány példányát Dr. Gazdag Ferenc tanár útról, melyeket ezúton is szeretnénk neki megköszönni.
Ábrahám Gergely
Előző cikkAz európai rakétavédelmi rendszer
Következő cikkHamisítás Elleni Kereskedelmi Megállapodás ? ACTA