A francia államfő kétnapos közel-keleti útra indult, hogy a békés rendezésről tárgyaljon. Az útja során Izraelben, Palesztinában, Jordániában és Egyiptomban járt. Párizs elsősorban a békés megoldást támogatja és elítélte a terrorizmus minden formáját.

A francia elnök három célt határozott meg magának az útjára.

  • Franciaország teljes szolidaritása Izraellel
  • elkerülni a régióban az eszkalálódás veszélyét
  • megnyitni egy politikai perspektívát és egy széleskörű nemzeti konszenzus kialakítása

Ezenkívül a köztársaság elnöke még az útja előtt a Hamász támadására válaszul egy három tengelyen nyugvó iniciatívát ajánlott a béke és biztonság érdekében: terrorizmus elleni küzdelem, civil lakosság védelme, új politikai horizont.  Kiemelendő, hogy a francia elnök – az orosz elnökhöz hasonlóan – szeretné a politikai rendezést olyan irányba vinni, ahol létrejöhet a független Palesztina.

Október 24-én Benjamin Netanyahu izraeli miniszterelnökkel közösen megtartott sajtótájékoztatóján teljes egészében szolidaritást vállalt Izraellel. Kiemelte, hogy 30 francia állampolgárt megöltek és 9-et túszul ejtettek a Hamász emberei. Amellett, hogy megjegyezte az izraeli kollégájának, hogy nem támogatja az erőszakos rendezést, szárazföldi hadműveletek megindítását és szeretné, ha Izrael és Palesztina kölcsönösen békésen elismernék egymást egy erősebb kijelentést is tett.

„Franciaország készen áll arra, hogy mint a nemzetközi koalíció tagja, ami által Irakban és Szíriában részt veszünk harcokban a Daesh ellen, harcoljunk a Hamász ellen is. Azt javaslom a nemzetközi partnereinknek, hogy építsünk egy regionális és nemzetközi koalíciót a mindannyiunkat fenyegető terrorista csoportok elleni harcra”.

Az arab országok meglepődtek a kijelentésen. Kérdés, hogy Macron mit ért a jövőben ez alatt. Erősebb francia jelenlét a Közel-Keleten vagy az Euróbába érkező bevándorlókkal másabb hozzáállás.

Ugyanazon a napon Palesztinába is elutazott, hogy találkozzon a Palesztin Hatóság államfőjével Mahmoud Abbassal. A francia elnök kiemelte, hogy véleménye szerint a Hamász nem képviseli a palesztin népet, valamint szükségesnek tartja, hogy Izrael és Palesztina elismerjék egymást kölcsönösen. Itt is elítélte azt, hogy Izrael keményen lép fel a gázaiakkal szemben és hozzátette mindenkinek ugyanannyit ér az élete. Legyen az francia, palesztin vagy zsidó.

Az utat Kairóban Egyiptomban zárta, ahol az államfő Abdel Fattah el-Sissi fogadta. A felek egyetértettek a deeszkaláció fontosságában és a békés rendezésben. A franciák orvosi felszereléseket és hajókat küldenek Gázába, hogy segítsék a civileket. Egyiptomi kollégájával úgy gondolják, hogy Palesztina függetlensége a megoldás. Az arab kritikákra miszerint a nyugati vezetők nem törődnek a palesztinokkal így reagált:

„Franciaország nem követi a kettősmércét, a nemzetközi jog mindenkire vonatkozik és Franciaország mindig is az univerzális humanizmus oldalán állt.”

Amellett, hogy kiállt az elmúlt napokban Izrael mellett figyelmeztette is őket az emberi jogokra és arra, hogy nem támogatják a szárazföldi offenzívát. Humanitárius segélyt küldenek Gázába és fenntartják a kapcsolatot az arab felekkel is.

Nem véletlen, hogy Macron a térségbe utazott és próbált mindkét oldalnak megfelelni. Franciaországot mélyen érinti a közel-keleti konfliktus, mivel sok arab és zsidó él náluk, ezért a kormánynak olyan álláspontot kell elfoglalnia, ami nem sérti meg egyik oldalt sem. Valamint, ami nem ad okot a jelenleginél is nagyobb tüntetések kibontakozására.

Hasonló témájú cikkeink ide kattintva érhetők el.
Az eseményeket a Terror és Háború a Közel-Keleten című rovatunkban ehhez hasonló rövid cikkekkel követjük. A rovat ide kattintva érhető el.

Photo by Cole Keister on Unsplash.

Előző cikkBékecsúcs Kairóban
Következő cikkAz Izrael-Hamász háború belépett a második fázisba, az ENSZ azonnali tűzszünetet kér