Idén a Biztonságpolitikai Szakkollégium is képviseltette magát az „Őszi Tudományos Hallgatói Konferencia 2015” nevet viselő rendezvényen. A Debreceni Egyetemen működő Hatvani István Szakkollégium által szervezett egész napos konferenciának az MTA DAB székháza adott otthont, melyen 5 szekcióban, mintegy 25 hallgató mutatta be kutatási témáját. A szakkollégium tagjai a Történettudományi-Hadtudományi szekcióban tartottak előadást:
Fekete Csanád előadásában kitért rá, hogy a 2014-es ukrán válság eseményei újra az érdeklődés középpontjába állították a hibrid háborúk fogalomkörét, amely a médiában és a szakirodalomban már régóta heves viták tárgyát képezi. Az előadó részletesen ismertette a hibrid hadviselés főbb jellegzetességeit, majd bemutatta az ellenük történő hatékony fellépés lehetséges formáit. E kapcsán megállapította, hogy az Egyesült Államok, a NATO és a szövetséges országok az utóbbi időben megkezdték a felkészülést annak érdekében, hogy megtalálják a hibrid fenyegetések kapcsán jelentkező kihívásokra adható válaszokat.
Németh Ferenc előadásában bemutatta, hogy Bosznia-Hercegovina a daytoni egyezmény 1995-ös aláírását követően továbbra is számos biztonsági kihívással nézett és néz szembe. Ennek kapcsán megállapította, hogy a problémák leginkább az egyezménnyel kialakított politikai és intézményi konstellációk, valamint a három államalkotó nemzet szétválasztásának eredményei. Az előadó részletesen ismertette Bosznia fejlődés- és működésképtelenségeinek biztonságpolitikai aspektusait, ezt követően pedig kitért a balkáni állam megreformálására tett nemzetközi kísérletekre.
Bartók András Japán demográfiai kihívásaival és annak biztonsági vetületeit mutatta be előadásában. Kiemelte, hogy Japán 65 év fölötti népessége nemrégiben elérte a teljes népességszám egynegyedét. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy bár a prognózisok eltérő adatokat vetítenek előre, a tendenciák drasztikus változása nélkül a jelenleg 127 milliós ország népességszáma negyven éven belül akár 87 millió főre is csökkenhet. Az elöregedés és a népességfogyás nem csupán a szociális háló fenntarthatóságát érinti érzékenyen, de komoly biztonsági kihívásokat is rejt magában. Az előadó bemutatta az ebből eredő kihívásokat, valamint az ezekre adott jelenlegi válaszokat, továbbá összegezte, hogy milyen tanulságokkal szolgálhat az elöregedő társadalom és a népességfogyás által fenyegetett szigetország a fejlett világ hasonló tendenciákat mutató államai számára.
Szabó Albert előadásában az Obama-adminisztráció védelmi tervezési és költségvetési tapasztalatai alapján értékelte az Egyesült Államok 2015-ös Nemzeti Biztonsági Stratégiáját és Nemzeti Katonai Stratégiáját. Az előadó ismertette az Egyesült Államok védelmi képességeinek költségvetési vitáit, stratégai percepcióit, a jelenlegi haderő képességeinek változásait, valamint ezek 2015-ös és 2016-os tendenciáit. Az előadás első felében az Egyesült Államok védelempolitikai vonatkozású stratégiai dokumentumainak áttekintésére került sor, átfogó képet adva arról, hogy a költségvetési nehézségek miként befolyásolták az ország stratégiai gondolkodásának prioritásait és hirtelen „kiigazításait”. Mindemellett bemutatásra került az Egyesült Államok védelmi költségvetésének belső eloszlása, valamint a védelmi képességek stratégiai irányai.
Vay Bernát Dániel előadásában a katonai magánvállalatok növekvő jelentőségére hívta fel a figyelmet. Ennek során kiemelte, hogy a hidegháború után a megváltozott a biztonsági környezetben a magas intenzitású, államok közti háborús konfliktusok esélye visszaszorult. A két katonai tömb szembenállása során felhalmozott óriási fegyverarzenál és a haderők magas létszámának további fenntartására nem volt szükség, ezért az államok többsége a nagymértékű leszerelés mellet döntött. A könnyűfegyverek elterjedése és az évtizedekig visszaszorított etnikai, vallási konfliktusok felszínre törése egy új típusú biztonsági kihívás elé állította a nemzetközi szereplőket. Ezen alacsony intenzitású, több és jellemzően nem állami szereplők által vívott háborúk új megoldásokat igényeltek.
[quote_box_center]A képeket a Debreceni Egyetem hallgatói készítették. A rendezvényről készült fotóalbum az alábbi linken tekinthető meg.[/quote_box_center]